Marka Tescili

Ürünleri  ve ya hizmetleri , benzerlerinden ayırt etmek için kullanılan ayırt edici  unsurlara marka denir.  Sayılar, harfler, şekiller , ürünün şekli gibi şeylerde ayırt edici unsurlar arasında bulunmaktadır.

Türkiye’de , Haziran 27, 1995 den beri ticari markalar 556 sayılı yasa ile koruma altına alınmıştır. Bu tarih den sonra işletmeler kullanmakta oldukları kendilerine özgü isim, şekil logo vb ibareleri yasal koruma altına almaya başlamışlardır. Türk Patent Enstitüsü’nce tescil edilmemiş olan markanız yasal olarak size ait değildir ve başka birisi  sizin sandığınız bu markayı rahatlıkla kullanabilir. Eğer markanız tescille ise ve markanız başka birisi tarafından taklit edilmiş ise, siz bunu yapan kişiye dava açabilir.

İnsanlar marka oluştururken bir takım unsurlara dikkat etmelidir. Seçmiş olduğunuz marka , tüketicinin hafızasında kolayca kalabilmesi için , okunuşu kulağa hoş gelmeli ve kolay okunabilmelidir. Markanızın mutlaka ayırt edici bir özelliği bulunmalıdır. Ayrıca eğer şirketiniz yurt dışına ihracat yapıyorsa, seçmiş olduğunuz markanın ismi kesinlikle yabancı dillerde olumsuz bir anlam taşımamalıdır.