Hosting

Bu bölümde web hosting ile ilgili bir çok bilgi bulabilirsiniz ve size nasıl yardımcı olacağı konusunda bilgiler alabilirsiniz. Burada ki bulduğunuz bilgiler iceberg in ipuçlarıdır . Öncelikle,web hosting hakkında konusalım.Web hosting tamamen internette web siteniz için yer kiralamak anlamına gelir. Web hosting sayesinde,web sitenizi oluşturabilir ve onu tüm dünya ile paylaşabilirsiniz.Tamamen özgürlüğünüz elinizdedir. Sizin için en iyi web hosting firmasını seçmek biraz zor olabilir fakat çok önemlidir. Bu seçtiğiniz firma size web hosting konusunda yardımcı olmak durumundadır. Web hosting hakkında forumlardan okuyabildiğiniz kadar görüşleri okuyun ve  hangi web hosting firmasının en iyi olduğuna karar vererek hangisi sizin için en uygunsa onunla çalışın. Ayrıca web hosting sağlayıcınız tarafından istenen, sitenizin yönetim ve kiralama bedeli için ayırdığınız ücreti hazırlamayı unutmayınız En doğru domain isminin ve sağlayıcısının çok önemli olduğu gerçeğinin farkında olmalısınız. Bu sizin web site yaratmanızdaki  çok önemli olan ilk adımdır.

Bilindiği üzere firmamız diğer domain sağlayıcıları göz önüne alındığında önemli bir yerdedir. Firmamız tarafından  kiralamış olduğunuz web hosting ve domain ile artık web siteniz hakkında ki olumsuz soru işaretlerini ortadan kaldırmış olacaksınız. Web sitenizi adlandırabildiğiniz bir çok uzantı mevcuttur. Bu uzantılar sosyal, ülke kodları ve altyapı(domainle ilgili). Sosyal olan seviyeler, internette sörf yaparken görmüş olduğunuz web siteleridir.”.com” lu olan web sitelerini buna örnek olarak gösterebiliriz.”.com”  uzantısı halk tarafından ve ticari amaçla kullanılabilinen bir uzantıdır. Ayrıca genel olarak kullanılan diğer uzantılar ; “.net” internetle alakalı olanlar için,”.org” ise kar amacı gütmeyen organizasyonlar için kullanılır. Kamu olarak kullanılabilen bir çok uzantı vardır . Bunlara örnek verecek olursak”.edu.”  eğitimsel organizasyonlar için,”.gov” hükümetler için,”.mil” Askeri kurumlar için olarak sıralanabilir.

İYİ BİR HOSTİNG SAĞLAYICI SEÇMEK

Günümüzde, farklı fiyat seçenekleri sunan bir çok web hosting servisi sağlayıcıları vardır.Tüm seçeneklerinize uygun bir  web hosting sağlayıcı arıyorsanız, sizin web hosting ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılayacak ve sizi memnun edebilecek bir web hosting sağlayıcı bulmalısınız. Bunun nedeni, bugün  piyasada ucuz fiyat teklifi veren ve çok para kazanan firmalar var ama bunlar tam anlamıyla size mükemmel servis sağlayamamaktadır. Bir sıkıntı olduğu zaman muhatap olacak birisini bulamama durumunda kalabilirsiniz.Üzülerek söylüyoruz ki ,bugün web hosting sağlayıcıları tarafından dolandırılmış olan  birçok web sitesi sahibi mevcuttur. Eğer size web site sağlayıcıları ucuz bir fiyat  veriyorsa kalitesinden emin olmanız için bazı ip uçları vardır. İhtiyaçlarınızı karşılayan bir servis alabilecek misiniz?

1- Seçmiş olduğunuz web hosting paketi sizin ihtiyaçlarınıza ve web sitenizin ihtiyaçlarına tam anlamıyla karşılık verebildiğinden emin olun. Şirketlerin vaat ettiği ucuz planlara kanmayın. Onların geçmiş referanslarına ve reklamlarına bakın. Ayrıca, web hosting paketiniz hakkında düşüncesizce hareket etmekten kaçının. Sadece fiyat seçenekleri üzerinden kararınızı vermeyiniz.Eğer gerçekten, tatmin olduysanız ve eski referanslar hoşunuza gittiyse, bir kez daha düşünün.

2-Web hosting sağlayıcı firmanın mükemmel servisi ve tekniksel destek servisi sağlayıp sağlamadığını kontrol edin. Sizin alternatif olarak aldığınız ucuz web  hosting sağlayıcıları, size daima iyi servis sunamaz. İyi ve güvenilir web hosting servis sağlayıcıları her zaman iyi müşteri servisi vermek zorundadırlar.

3-Web hosting sağlayıcı firmanın Hosting paketlerinin özelliklerini kontrol edin. Ucuz paket sunan firmaları kabul ettiğiniz zaman ilerde artan taleplerinize göre ekstra fiyat talep edip etmeyeceklerini araştırın. Ya da ihtiyacınız olmayan bir çok özelliğin paket planına dahil edilmediğine bakın.

4-Ucuz teklif veren firmaların güvenilirliğini doğrulayın. Bunu araştırmalar sonucu ya da bu alanda bilgili insanlara sorarak başarabilirsiniz

5-Paketin ve disk alanının, sizin ihtiyacınız olan yeterli alan sağlayıp sağlamayacağını 2 kere kontrol edin. Bunlar sitenizin yapımı ve yönetimi için çok önemli maddelerdir.