Google Adwords ( Sponsor )

Bir web browser açın ve google.com yazın ve tıklayın.  Örnek olarak arama motoru kısmına “kitap” yazın. Karşınıza iki çeşit arama sonucu çıkacağını göreceksiniz. Solda ve alttaki sonuçlar, sponsorsuz doğal arama sonuçlarını gösterir. Web browserınızın sağ tarafındaki ya da bazen doğal aramaların üst kısmında olanlar ise sponspor bağlantılardır. Sponsor bağlantılar paralı reklamlardır.

Karşınıza çıkan sonuçlar “kitap” ile ilgili  sponsorlu ve sponsorsuz doğal sonuçlardır. Sadece reklamla ilgilenen birisinin bağlantınıza tıklaması durumunda para ödersiniz. Eğer kimse sponsor vermiş olduğunuz bağlantınıza tıklamaz ise, para ödemezsiniz.

Tıklama başına para ödeme sayesinde ( Pay  Per Click ), düşük reklam maliyeti ve yüksek kalite ile   hedef müşteri kitlenize ulaşabilirsiniz.

Anahtar Kelime Seçimi

Doğru anahtar kelime seçimi çok önemlidir. Başlangıçta hem genel hem de az aranan anahtar kelimeler seçin ve sonuçlar üzerinden değerlendirme yapın.  Arama sonuçların da iyi çıkan kelimeleri seçin ve sizinle alakalı olmayan anahtar kelimeleri çıkartın. Hangi anahtar kelimelerin sizin için başarılı olacağına karar vermeden önce, muhtemelen kampanyalarınızı gözden geçirmelisiniz. Anahtar kelime kısmında, kullanmak istediğiniz anahtar kelimeleri yazabilmektesiniz.

Günlük Bütçeniz


Sponsorluk için ayırmış olduğunuz bütçeniz , günlük harcamalarınızdan oluşmaktadır. Bu rakamın miktarını tamamen kendiniz belirlemektesiniz. Adwords’ün faydasını görmek için , başlangıç olarak günlük bütçeyi az tutmanız iyi bir fikirdir. Eğer Adwords işlemleriniz başarılı devam eder ve size daha çok müşteri sağlarsa, doğal olarak günlük bütçenizi arttırmak isteyeceksiniz. Yaklaşık olarak günlük $10 ya da $15 ayırmanız ve daha sonra memnun kalmanız durumunda arttırmanız mantıklı bir yoldur.