E-Ticaret

E-ticaret (elektronik ticaret), internet üzerinden ürün ve servis, alış ve satışıdır. E-ticaret, gerçek pazar ticaretindeki, online ticaret kısmıdır. E-ticaret  perakende alış veriş, bankacılık,  hisse senetleri ve bono alış verişi, müzayedeler, emlak işlemleri, hava yolu işlemleri, film kiralama ve gerçek Dünya da hayal ettiğin her şeyi kapsar. Hatta bu örnekleri arttıracak olursak  saç ve bakım salonları gibi kişisel hizmet veren kurumlar bile e-ticaret sayesinde internetten fayda sağlayabilmektedir. E-ticaret, müşterilere hiçbir engelleme ve zaman sıkıntısı olmadan ürün ve servis değişimini sağlamaktadır.

E-ticaret, özellikle geçen 10 yılda çok büyük bir yükselme kaydetti. E-ticaretin şirketler arası olan sistemi de vardır. Buna “B2B”  denir.  “B2B”  , müşteri ile şirket arası ticaretin yerine direkt olarak şirketlerden şirketlere (Business to Business) elektronik ticaret çözümleri sunar. “B2B” sayesinde şirketler diğer tüm şirketlerle ortak iş yapabilir ve bu sayede ortaya çıkan rekabetçi piyasadan dolayı , kazanç sağlayabilirler. Doğru uygulandığı zaman e-ticaret her zaman daha hızlı, ucuz ve güvenlidir. 

Diğer firmalara ürün satan binlerce firmalar , e-ticaretin sadece 24 saat ürün satmak olmadığını aynı zamanda  ürünlerle doğru müşterinin buluştuğunun farkına vardılar.

E-Ticaret web sitesinin özellikleri

E-ticaret , şirketlerin online çevredeki yüzüdür.  E-ticaret kullanan firmaların sitelerinde belli özellikler bulunmalıdır. Bunlar;

  • E-ticaret web sitesi canlandırıcı bir görüntü, rekabet ve verimliliği arttırıcı şekilde tasarlanmalıdır.
  • Web sitenizin arama motorlarında yüksek pozisyonda görünmesini istiyorsanız, sayfalarınızı optimizasyon için uygun şekilde tasarlamalısınız.
  • Web sitesinin, PayPal ve günümüzde olan tüm kredi kartları türü ile uyumlu olması, siteniz açısından çok önemlidir.
  • Sitenizin template i profosyonel şekilde tasarlanmalıdır ve Excel de hazırlanan katalogları düzenlemek için boşluk olmalıdır.
  • Web sitesi, sayfalara tahsis kodları içeren HTML editörü kullanarak , diğer web siteleri ile bütünleşmelidir.

  •