Domain

DOMAİNİNİZİ NEREDEN ALABİLİR VE TESCİL ETTİREBİLİRSİNİZ

Eğer bir web siteniz varsa, her şeyin kusursuz olması için maliyet ve çabanın gerekli olduğunu anlayacaksınız. Seçtiğiniz domain firmasının profesyonelliğinden ve işini doğru yaptığından emin olun. Seçtiğiniz şirket size mükemmel bir müşteri servisi ve sorunlarınızı mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde çözmek konusunda garanti vermelidir Bununla beraber, bazı firmalar bunları yapmamaktadır. Paralarınızı alır ve daha sonra onlarla ilgili hiçbir şey duyamazsınız. Eğer domain isminize çok para verdiyseniz, bu çok harap edici bir durum olabilir. Bazı insanlar bu gibi zamanlardan sonra kendine ait olan domain isimlerini kaybedebilir. Eğer işiniz web sitesine dayalı ise, bu çok kötü bir durumdur. Online bir iş kurduğunuz zaman ihtiyacınız olan en önemli şey, doğru bir domain ismi almak ve onu güvende tutmaktır.

Güvenilir şirketi nasıl seçersiniz?

1-Domain şirketinin web sitesini kontrol edin. Genelde iletişim bilgilerinde şirketin kolay bulunabilmesi için, şirketin yasal adı, telefon numarası ve adresi vardır.

2-Şirket hakkında müşterilerin yorumları ve düşüncelerini okuyun ve referansları inceleyin

3-Domain firmasının müşteri destekleme olanaklarını kontrol edin. İdeal olarak özel bir numaraları olması gerekir. Üye olmadan önce bu müşteri servisini arayarak kontrol edin. Bununla beraber neden üye olmadan önce siteye bir e-mail atıp, verdikleri cevabın hızına göre müşteri ilişkilerinin nasıl olduğu konusunda bilgi edinmiyorsunuz?

4-Servisin kapsamını kontrol edin. Birçok firmanın domain ve hosting hizmetinden memnun kalmayabilirsiniz. Tüm istek ve ihtiyaçlarınızı gözden geçirdikten sonra en az 5 farklı firmayla görüşüp, size en uygun olan mantığınıza en uygun olanla çalışın

5- Online forumları kontrol ediniz. Domain ismi kaydetme büyük bir iş olduğundan, araştırmanıza ve kaydınıza başlamanız için yüksek rank li domain sitelerini ziyaret edin ve görüşleri alın.

Diğer domain ismi kayıt ipuçları


Domain isminizi bir şirketten almışsanız ve bu firmanın sizin hosting inizi karşılamasını istemiyorsanız, Çok kolay. Domain  ismi kaydedicici şirket hostinginizin diğer servise aktarılmasına yardımcı olacaktır. Asla domain aldığınız şirketten hosting de alacaksınız diye bir zorunluluğunuz yoktur.
Ayrıca askında kalmış ve satılmayı bekleyen domainleride kullanmak isteyebilirsiniz.İyi bir domain firmaso aracılık hizmeti de sunmalıdır..Bu senaryo da  Domain fırmanız domainin kesin sahibine ulaşmalı ve sizin adınıza onlara şunu demelidir.”Domain isminizle ilgilenen birileri var. Satmayı düşünür müsünüz.”Domainin kesin sahibi tarafından bir fiyat belirlenir ve daha sonra domain hakları size geçer. Web siteniz için en iyi domain firmasını seçmek zor bir görev gibi görülür. Ancak bu araştırmaları yaparak hosting ve domain sahibi olursanız gelecekte başınız ağırmaz

DOMAİN NEDİR


Tüm web siteler tipik olarak bir isme sahiptir.www.armbilisim.com gibi. Bu isim, sitenizin internet alanında kapsadığı yerin adıdır. O alanı belirtir. Ve biz web sitenin bu ismine “domain” deriz. Domain ismi sitenizin adresini yerine koyar ve sonunu .net, .com , .org, .info, .us, .biz. Ve her ülke kendi domain uzantısını kullanır. Mesala Türkiye için “com.tr” ,İngiltere için “.co.uk”  Çin için “.cn” gibi. Domain ismi için başvurmadan önce, Domain inizin uzantısını belirlemek durumundasınız. Dünya genelinde genel olarak bireysel ve ya kurumsal bazda tercih edilen “.com”dur.

EN  İYİ DOMAİN İSMİ NASIL SEÇİLİR


Altta en iyi domain seçme işlemi için birkaç ipucu var.

1-Ana kelimelerinizi içeren bir isim kaydedin. İnsanların web hosting çözümlerine rehberlik yapmak için yapılmış olan  web siteleri gibi.. “Hosting”. Ve ya “webhosting” kelimelerinin domainde geçmesi  iyi olur. Bunlar ana arama motorlarında arandıklarında bulunabilme ihtimali diğerlerine göre daha yüksektir. İyi düşünün.Domain isminiz akılda kalıcı ve ilgi çekici olmalıdır. Öyle bir isim seçmelisiniz ki, sizi arayan insanların ya da müşterilerin ilgisini çeken anahtar kelimelerle alakalı olmalıdır. Bu mantığı yürüterek doğru domain ismini seçebilirsiniz. Domain ismi bir şirket içinse, şirketinizin ismini domain e koymalısınız. Şirketinizin isminin domainde bulunması iyi bir göstergedir. Örnek verecek olursak, Domain ismi ile alakalı sektörün ismiyle web sitesi yaratmak gibi örneğin www.armbilisim.com gibi.

2-Genelde istediğiniz tam domain ismini alamazsınız. Başka birisi bunu almıştır ve kaydetmiştir.
Domain isminize ekler koyabilirsiniz.  Örneğin. www.armbilisimfirmasi.com” gibi. Bu sebepten ötürü sitenizin adını tam anlamıyla lanse etmek zorunda kalırsınız. www.armbilisim.com yerine www.armbilisimfirmasi.com olur

3-Domain ismini çoklu form olmamasına çalışın. Bu durumlarda ziyaretçilerin yanılgıya düşmesi olağandır.
Domain isminizin çok uzun ve kelime karakter yapısının değişik olmamasına dikkat ediniz. 67 karaktere kadar domain ismi alabilirsiniz bu durum  67 karakterin hepsini kullanmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Anlamlı internet sitesi, domain ismi uzun olsa bile çok önemlidir. Örnek olarak verirsek, bir web hosting sağlayıcı siteniz varsa ve bunun adı www.ucuzwebhosting.com olursa  ucuz web hosting aramalarında google da  ve ya diğer arama motorlarında üst kısımda çıkar.

4-Mümkün olmadıkça tire “-“ kullanmayın. Bunu kullanıcılar unutabilir. Bunu unuttukları zaman sizin rakip sitelerinize gitme olasılıkları yüksektir. Ama diğer bir ifadeyle de tire”-“ siz domainleri bulmakta kolay değildir. Bu şekilde istediğiniz domaini elde edebilirsiniz ve arama motorları ( google gibi) anahtar kelimelerinizi ayırt edebilir ve arama sonuçlarından size dönüşüm yüksek olabilir. Kişisel site olarak düşünülürse, Mümkün olduğunca tire”-“ li domainlerden kaçının.Domain ismi sizin  durumunuza ve adınıza dayanmalıdır.Tire”-“ li bir domain ismi kaydetmektense , bir kez daha düşünün ve alternatif bulmaya çalışın.

5-Mümkün oldukça aldığınız domain adresinin (.net,org  ve diğer uzantılarını da almaya çalışın. Bu şekilde domain isminiz üzerindeki rekabeti azaltmış olursunuz. Görüldüğü üzere , güzel bir domain seçme işlemi çok kolay bir iş değildir ve belli süreçler gerektirir. Seçtiğiniz domainin kesinlikle sizin ihtiyaçlarınıza karşılık vermesi gerekir.